دانشکده تولید گیاهی

گروه آموزشی گیاه ‏پزشکی

گروه گیاه‏پزشکی یکی از گروه‏های مهم دانشکده‏ی تولید گیاهی به شمار می‏رود که در سال 1373 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی کشاورزی-گیاه‏پزشکی فعالیت خود را آغاز کرد. با توجه به ضرورت گسترش دوره‏های تحصیلات تکمیلی در کشور، این گروه در سال‏های 1382 و 1386 به ترتیب اقدام به پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد بیماری‏شناسی گیاهی و حشره‏شناسی کشاورزی نمود و در سال 1389 نیز اولین دانشجویان مقطع دکتری بیماری‏شناسی گیاهی (گرایش قارچ‏شناسی) تحصیل خود را در این گروه آغاز کردند. تاکنون، نزدیک به چهارصد نفر در مقطع کارشناسی و بیش از پنجاه نفر در مقطع کارشناسی ارشد از این گروه فارغ‏التحصیل شده‏اند و تعداد زیادی از آن‏ها هم‏اکنون در بهترین دانشگاه‏های داخل و خارج از کشور به عنوان محقق و عضو هیات علمی مشغول به فعالیت می‏باشند. در حال حاضر، ده نفر از بهترین پژوهش‏گران و مدرسان کشور به عنوان عضو هیات علمی در تخصص‏های مختلف مانند کنترل بیولوژیک آفات و بیمارگرهای گیاهی، فیزیولوژی حشرات، اکولوژی حشرات، قارچ‏‏‏شناسی، ویروس‏شناسی، پروکاریوت‏های بیمارگر، نماتودشناسی و سم‏شناسی کشاورزی در ا گروه گیاه‏پزشکی مشغول به فعالیت می‏باشند. این گروه‏ در حال حاضر دارای هشت آزمایشگاه فعال به نام‏های آزمایشگاه تحقیقات گیاه‏پزشکی، آزمایشگاه کنترل بیولوژیک، آزمایشگاه بیماری‏های گیاهی، آزمایشگاه حشره‏شناسی، آزمایشگاه کارشناسی ارشد حشره‏شناسی، آزمایشگاه آفات گیاهی، آزمایشگاه ویروس‏ها و پروکاریوت‏ها و اتاق کشت میکروبی می‏باشد.

giyah_pezeshki


گروه‏ گیاه ‏پزشکی در حال حاضر دارای هشت آزمایشگاه فعال به نام‏ های آزمایشگاه تحقیقات گیاه ‏پزشکی، آزمایشگاه کنترل بیولوژیک، آزمایشگاه بیماری ‏های گیاهی، آزمایشگاه حشره‏ شناسی، آزمایشگاه کارشناسی ارشد حشره ‏شناسی، آزمایشگاه آفات گیاهی، آزمایشگاه ویروس ‏ها و پروکاریوت‏ها و اتاق کشت میکروبی می‏ باشد. این آزمایشگاه ‏ها به تجهیزات آزمایشگاهی مناسبی از قبیل ژرمیناتور، انکوباتور، کُلدانکوباتور، آون، الایزا، پی.سی.آر، سانتریفیوژهای پیشرفته، میکروسکوپ ‏های پیشرفته مجهز به دوربین، استریومیکروسکوپ ‏های پیشرفته و کلکسیون حشرات مجهز هستند و از قابلیت ارایه خدمات آموزشی و پژوهشی به دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی و اعضای هیات علمی برخوردار می ‏باشند. از مهم ‏ترین اولویت ‏های پژوهشی گروه ‏گیاه ‏پزشکی می‏توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- کنترل بیولوژیک آفات و بیمارگرهای گیاهی

2- بررسی تنوع زیستی با تاکید بر تاکسون‏های مهم از نظر گیاه ‏پزشکی

3- مطالعات سم‏ شناختی با تاکید بر فرمولاسیون‏های جدید و ایرانی

4- مطالعات بوم‏ شناختی با تاکید بر آفات و بیمارگرهای نوظهور

5- مدیریت تلفیقی آفات و بیماری ‏های درختان میوه

6- مطالعات فیزیولوژیک آفات و بیمارگرهای گیاهی

7- مدیریت تلفیقی آفات و بیماری‏ های گیاهان زراعی

8- آسیب‏ شناسی گیاهان جنگلی، زینتی و فضای سبز

با توجه به اهمیت کارآفرینی در توسعه اقصادی کشور، گروه‏ گیاه ‏پزشکی در چشم‏ انداز کلان خود قصد دارد کارآفرینی را محور اصلی برنامه ‏های آموزشی و پژوهشی خود قرار دهد. آموزش مهارت ‏های عملی بیش‏تر به دانشجویان این رشته به منظور مدیریت کلینیک‏ های گیاه‏ پزشکی و اینسکتاریوم‏ های پرورش حشرات مفید (دشمنان طبیعی) از جمله سیاست ‏های کلان این گروه در زمینه‏ اشتغال فارغ ‏التحصیلان رشته‏ گیاه‏ پزشکی می‏ باشد.


مدیر گروه گیاهپزشکی : دکتر محمدحسن سرایلو

اعضای هیأت علمی گروه گیاهپزشکی

نام و نام خانوادگی مرتبه علمی
پست الکترونیک
 محمد حسن سرایلو
استادیار
m.h.sariloo@gau.ac.ir
 کامران رهنما
دانشیار
rahnama@gau.ac.ir
 سعید نصرالله نژاد
دانشیار
nasollahnejad@gau.ac.ir
 علی افشاری
استادیار
afshari@gau.ac.ir
 محسن یزدانیان
استادیار
mohsenyazdanian@gau.ac.ir
 احمد ندیمی
استادیار

 عبدالحسین طاهری
دانشیار
sm.taheri@gau.ac.ir
  غلامعلی آساده
مربی asadeh@gau.ac.ir
 سید اسماعیل رضوی
استادیار razavi@gau.ac.ir
 سید جواد صانعی
مربی
sa_nei@gau.ac.ir
 میثم تقی نسب درزی
مربی
taghinasab@gau.ac.ir


 رشته ها
 نام رشته
 مقطع  سال برگزاری
مهندسی کشاورزی- گیاهپزشکی
کارشناسی
1373
بیماری شناسی گیاهی
کارشناسی ارشد
1382
حشره شناسی کشاورزی
کارشناسی ارشد
1386
بیماری شناسی گیاهی (گرایش قارچ شناسی)
دکتری
1391
ویروس شناسی گیاهی
دکتری


11413 :تعداد دفعات بازید


انتخاب زبان

زبان دلخواه:

جستجو
ورود به سایت
صفحه اصلی
تماس با ما
RSS

تولید گیاهی | دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
طراحی سایت گروه فناوران شبکه و اطلاعات بیتکو